KVK Sambalpur
English     ଓଡ଼ିଆ
Mandate of KVK :
  1. Organize short and long term vocational training courses and allied vocation for the farmer and rural youth with emphasis on "Learning by Doing" for higher productions on farm and generating self employment.
  2. Organize training to update the extension personal with emerging advances in agriculture research on regular basis.
  3. Conducting "On Farm Testing" for identifying technology in terms of location specific sustainable land use.
  4. Organise "Front Line Demonstration" on various crops to generate production data and feedback information.
Agro advisory for 23rd Week
୨୩ତମ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ କୃଷି ପରାମର୍ଶ
ଫସଲ ଓ ପାଣିପାଗ
ରାଜ୍ୟରେ ଚଳିତ ଜୁନ ୧୨ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଶତକଡା ୩୦.୯ ଭାଗ କମ୍ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଛି, ଯାହାକି ସାଧାରଣ ବୃଷ୍ଟିପାତ ୮୬.୬ ମିଲି.ମି. ହେବା ସ୍ଥଳେ ଏହା ୫୯.୮ ମିଲି.ମି. ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଛି | ବାଲେଶ୍ବର, ଭଦ୍ରକ, ଗଜପତି, ମାଲକାନଗିରି, ଗଂଜାମ, ଝାରସୁଗୁଡା, ରାୟଗଡା ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ଧାରିତ ପରିମାଣରୁ କମ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଛି | ତିରିଶଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୬୦ ମିଲି.ମି.ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଅଛି, ଯାହାକି ଧାନ ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକ ଅବଧି ଫସଲ ଯଥା : ଚିନାବାଦାମ, ହରଡ, ଜଡ଼ା ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ପାଇଁ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବୁଣାବୁଣି କରାଯାଇପାରିବ | ଖରାଟିଆ ଚାଷ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି | ଖରିଫ ଧାନପାଇଁ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବୁଣାବୁଣି ମଧ୍ୟ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି | ଅଣଧାନ ଫସଲ ଯଥା : ମାଣ୍ଡିଆ, ମକା, ଡାଲିଜାତୀୟ ଫସଲ, ତୈଳବୀଜ, ପନିପରିବା, ମସଲା ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲର ବୁଣାବୁଣି ତଥା ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଲାଣି | ଝୋଟ ଫସଲ ବର୍ତମାନ ଉନ୍ନତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି | ଆଖୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି | ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ସମସ୍ତ ଫସଲ ବର୍ତମାନ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି |
ଜୁନ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହ ଶୁଖିଲା ପାଗ ପାଇଁ ଆକଳନ
ଜୁନ ୧୫ ତାରିଖ ଠାରୁ ଜୁନ ୨୧ ତାରିଖ (୩ୟ ସପ୍ତାହ) ବେଳକୁ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ସାଧାରଣ ଠାରୁ କମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଦୁର୍ବଳ ମୌସୁମୀ ଯୋଗୁଁ ତାପମାତ୍ରାରେ ସାଧାରଣ ଠାରୁ ଅଳ୍ପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |
ସମ୍ଭାବିତ ଫସଲ ଯୋଜନା
ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ ୧୦ ତାରିଖରୁ ମୌସୁମୀ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରିବ | ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଯୋଗୁଁ ଜୁନ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପାଗ ମୁଖ୍ୟତଃ ଶୁଖିଲା ରହିବ |
ଚାଷୀଭାଇମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ :
  • ଅଣଧାନ ଫସଲ ଯଥା : ଡାଲି, ତୈଳବୀଜ ଏବଂ ଢିପଜମିରେ ଖରିଫ ପନିପରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ପାଇଁ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଭଲ ଭାବରେ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରାକି ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ବୁଣାବୁଣି ଠିକ ଭାବରେ କରିପାରିବେ |
  • ଜମିରେ ବାଳୁଙ୍ଗା ଦମନ, ମାଟିରେ ଥିବା କୀଟ ପତଂଗ ତଥା ଏମାନଙ୍କର ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ମାଟିର ଉର୍ବରତା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଖରାଟିଆ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଭଲ ଭାବରେ କରିଦିଅନ୍ତୁ |
  • ସବୁଜ ସାର ପାଇଁ ଯଦି ଆଗରୁ କିଛି ବୁଣି ନାହାନ୍ତି ତେବେ ଜମିରେ ଧନିଚା ଓ ଛଣି ବୁଣି ଦିଅନ୍ତୁ |
  • ଖାଲ ଓ ମଝିଆଳି ଜମିରେ ଧାନ ରୋଇବାର ୬ ରୁ ୮ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସବୁଜସାର ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ଧାନ ସହିତ ସବୁଜ ସାର ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାକୁ ଥିଲେ ଏକରକୁ ୬ କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ନଚେତ କେବଳ ସବୁଜସାର ପାଇଁ ଏକରକୁ ୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ସବୁଜ ସାରର ବୁଣିବା ସମୟକୁ ଏପରି ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ ଯେପରିକି ଧାନ ରୋଇବାର ସପ୍ତାହେ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୫ ସପ୍ତାହ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅନୁମୋଦିତ ଫସଫେଟ ଜାତୀୟ ସାର (୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ସିଙ୍ଗଲ ସୁପର ଫସଫେଟ ) ବୁଣିବା ସମୟରେ ଜମିରେ ଏକାଥରକେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ |
  • ମଝିଆଳି ଜମିରେ ଶୁଖିଲା ଧାନ ବୁଣନ୍ତୁ | ଧାନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ମଞ୍ଜିକୁ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩ ଗ୍ରାମ ଥିରାମ କିମ୍ବା ୧.୫ ଗ୍ରାମ ଟପସିନ-ଏମ ଦ୍ୱାରା ବିଶୋଧନ କରନ୍ତୁ | ଧାଡ଼ିବୁଣା ପାଇଁ ୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ଏବଂ ସିଧା ବୁଣିବା ପାଇଁ ୨୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଢିପଜମିରେ ଅନୁମୋଦିତ ସମସ୍ତ ସାରାକୁ ମୂଳସାର ତଥା ଖାଲ ଏବଂ ମଝିଆଳୀ ଜମି ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଯବକ୍ଷାରଜାନ ସାର ଓ ସମସ୍ତ ଫସଫରସ ଏବଂ ପଟାସ ସାରକୁ ମୂଳସାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |
  • ଜୁନ ୪ର୍ଥ ସପ୍ତାହରେ ମୌସୁମୀ ପୁର୍ଣ ସକ୍ରିୟ ହେଉଥିବାରୁ ଧାନର ତଳିଘରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଦିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ତଳିଘରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇସାରିଛି ତେବେ ଜମିର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |
  • ଆଗୁଆ ଚାଷ ପାଇଁ ପନିପରିବା ତାଲିଘରାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

ପନିପରିବା
ଯେହେତୁ ତାପମାତ୍ରା ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ବାଇଗଣରେ ଫଳ ଓ କାଣ୍ଡବିନ୍ଧା ପୋକ, ପୋଟଳରେ ଚେରସଢ଼ା ରୋଗ, ଲଙ୍କାରେ ଉକୁଣିଆ ପୋକ ଏବଂ କଖାରୁ ଜାତୀୟ ଫସଲରେ ଫଳମାଛିର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ ପାଇଁ ବାଇଗଣ ଫସଲରେ ଫେରୋମନ ଯନ୍ତା ଏବଂ ୨ ଗ୍ରାମ ସେଭିନ କିମ୍ବା ୨ ମିଲି.ଲି. ମାଲାଥୀଅନ ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ | ପୋଟଳ ଚେରସଢ଼ା ରୋଗର ଦମନ ପାଇଁ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ଲାନଟୋମାଇସିନ ସହିତ ୨୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ଲାଇଟକସ-୫୦ ଦଶ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ | ସେହିଭଳି କାକୁଡି ଓ କଲରା ଫସଲରେ ଫଳମାଛିର ଦମନ ପାଇଁ ୨ ମିଲି.ଲି. ଏଥିଅନ କିମ୍ବା ୪୦୦ ମି.ଲି. କାର୍ବୋସଲଫାନ କିମ୍ବା କ୍ଲୋରୋପାଇରିଫସ ୨୦୦ ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏକର ପ୍ରତି ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |
News & Events
ଧାନର କାଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ପୋକ
ଧାନ ରେ କାଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ପୋକର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ଫ୍ଲବେଣ୍ଡାମାଇଡ଼ ୨୦ ଡବଲ୍ୟୁ.ଡି.ଜି. ୧୨୫ ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା କାର୍ଟପ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରାଇଡ୍ ୫୦ ଏସ୍.ପି. ୬୨୫ ଗ୍ରାମ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଡୋକ୍ସାକାର୍ବ ୧୪.୫ ଏସ୍.ସି. ୨୦୦ ମି.ଲି. କିମ୍ବା ପ୍ରୋଫେନୋଫସ୍ ୫୦ ଇସି ୧୦୦୦ ମି.ଲି. କିମ୍ବା ଟ୍ରାଇଜୋଫସ୍ ୪୦ ଇସି ୧୦୦୦ ମି.ଲି. କିମ୍ବା ଫିପ୍ରୋନିଲ ୫ ଏସ୍.ସି. ୧୦୦୦ ମି.ଲି. କୁ ଅଦଳ ବଦଳ କରି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ |
Important Links





Krishi Vigyan Kendra, Sambalpur
Designed and Maintained By: Satyabrata Ku. Behera, Progamme Asst. (Computer), Mob: 94371-75101

Flag Counter

No. of page hits : 158599